Свято Спаса

                                                                                                                           Автор: Гуменюк Антон


Свято Спаса

Свято православної церкви, встановлене на честь Преображення Господнього (19 серпня за ст. ст.). Цей день був немовби апофеозом радості селянина з плодів своєї діяльності. За традицією святили яблука, груші, мед, колачі з муки нового врожаю. Після церковної відправи пригощали одне одного пирогами та фруктами, особливо дітей і старців. Великим гріхом вважалося їсти яблука і груші до Спасу. Цієї заборони особливо суворо дотримувалися батьки, що втратили дітей, та діти, в яких померли батьки.

На Спас разом із фруктами й медом до церкви несли великі оберемки трав, квітів, городніх рослин. Кожний вид освяченого зілля мав своє призначення. Васильками лікувалися від падучої, запою, внутрішнього жару, з них робили підстилку в труні, подушечку для небіжчика, вінки для померлих дівчат. Відвар сон-трави пили від безсоння тощо. За народною прикметою, на Спас літо зустрічається з осінню. Цієї пори у природі вже відчувалися перші ознаки майбутніх холодів, тому й казали: Прийшов Спас, готуй рукавиці про запас.

У серпні українці святкують три Спаси: Медовий, Яблучний і Горіховий. Із ними пов'язано безліч не тільки православних, а й істинно українських обрядів та традицій.
Дати, на які припадають ці свята, незмінні з року в рік. Першим відзначають Медовий Спас - 14 серпня, потім Яблучний Спас - 19 числа, а останнім - Горіховий Спас, який святкують 29 серпня.

Медовий (Маковий) Спас - 14 серпня 2018

Медовий Спас припадає на 14 серпня (вівторок). Вважається, що Медовий Спас - це кінець літа і треба починати заготовки на зиму. Наші предки казали, що від Медового Спасу бджоли більше не несуть мед.
Медовий Спас ще називають Мокрим. В цей день прийнято вшановувати воду, пекти пряники, пироги та млинці з медом та маком. У цей день починається Успенський піст, який триває до 27 серпня.

Яблучний Спас - 19 серпня 2018

Яблучний Спас українці святкують 19 серпня, в неділю. Його ще називають Середній або Великий. У цей день святять яблука та інші фрукти, які до цього дня їсти неможна.
Існує повір'я, що в сам день Яблучного Спаса усі яблука мають особливі чудодійні властивості. Тому господині готують різні страви з яблуками, роблять заготовки на зиму.

Горіховий Спас - 29 серпня 2018

Третій Спас - Горіховий. Відзначається 29 серпня, у середу. Це свято ще називають Полотняним Спасом і Хлібним Спасом. У ці дні завершуються жнива, тому перший хліб печуть із зерна нового врожаю, а потім його освячують та частують усю родину.
У цей день обов'язково потрібно піти до церкви, помолитися і освятити кошик з яблуками, виноградом, горіхами, медом і хлібом. Із давніх-давен у народі також вважалося, що гілки горіха в цей день мають особливу силу.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати